04. ARDUINO PROJE | SERİPORT UYGULAMASI

Malzeme Listesi

  • Arduino Uno
  • Potansiyometre (10K)
  • Breadboard
  • Jumper Kablolar

Projenin Amacı

Dijital giriş ve çıkış işlemlerinin ardından analog değerler ile işlem yapmayı öğrenmek.
Seriport ekranı uygulması ile potansiyometreden elde edilen değerler üzerinde birkaç değişiklik yapacağız. Ardından bu değerleri Arduino IDE içerisinde hazır olarak bulunan seriport ekranına yazdıracağız.

Dijital çıkış işlemleri için Arduino ile Blink Uygulaması projemizi inceleyebilirsiniz.
Dijital giriş işlemleri için Buton ile LED Kontrolü projemizi inceleyebilirsiniz.

Ön Bilgi | Seriport Ekranı Nedir?

Seriport ekranı bilgisayarınız ile Arduino arasında iletişim kurmanıza yarayan ekrandır. Bildiğiniz üzere Arduino’yu bilgisayarımıza bir USB kablo ile bağlıyoruz. İşte biz bu kabloyu taktığımızda bilgisayarımız, Arduino ile haberleşmemizi ona kod göndermemizi sağlayan bir bağlantı noktası (COM) oluşturuyor. Biz de oluşturulan bu bağlantı noktası sayesinde Arduino’ya kod gönderebiliyor veya Arduino’dan gelen değerleri okuyabiliyoruz. İşte Arduino’dan gelen değerleri okuyabilmemizi veya bilgisayarımızdan Arduino’ya komut gönderebilmemize yardımcı olan ekrana seriport ekranı adı veriliyor.

Peki seriport ekranını hangi durumlarda kullanırız?
Seriport ekranı genellikle sensörlerden alınan bilgileri görebilmek için kullanılır. Örneğin Arduino’ya bir mesafe sensörü bağladınız. Ancak elinizde mesafe sensöründen elde ettiğiniz değerleri gösterecek bir donanımınız (LCD vs.) yok. İşte bu durumda seriport ekranı imdadınıza yetişiyor. Mesafe sensöründeki değerleri, LCD ekrana değil de seriport ekranına yazarak, sensörünüzün mesafe değerlerini doğru bir şekilde ölçüp ölçmediğini kontrol edebilirsiniz.

Proje Yapım Aşamaları| Elektronik Devre

Devre Bağlantısı

Seriport uygulaması devre bağlantısı

Devre Bağlantısının Açıklaması

Potansiyometre, sabit dirençlerin aksine direnç değerleri değiştirilebilen devre elemanlarıdır. Örneğin potansiyometrenin üzerinde 10K değeri yazıyorsa bu potansiyometrenin 0 ile 10K arasındaki direnç değerlerine ayarlanabildiği anlamına gelmektedir.

Potansiyometreleri günlük hayatımızda hoparlörlerin ses ayarını yaparken, fırının sıcaklığını ayarlarken ya da odamızdaki lambanın ışık şiddetini ayarlarken kullanırız.

Yukarıdaki devrede potansiyometrenin 1. ve 3. terminalleri arasına 5V gerilim uygulanmıştır. 2. terminalinden de 0V ile 5V arasında gerilim değerleri elde edilecektir. Yani potansiyometre gerilim bölücü görevi görecektir. Elde edilecek bu gerilim değerlerini görebilmek için tahmin edeceğiniz üzere kod yazmamız gerekecek. 🙂

Potansiyometre terminal açıklaması.

Proje Yapım Aşamaları| Arduıno Kodları

Arduıno Kodları

Seriport uygulaması kodları

Kodların Açıklaması

Seri port ekranını Arduino içerisinde gözlemleyemediğimiz değerleri, örneğin bir sensörden okuyacağımız analog değerleri veya Arduino’dan herhangi bir devre elemanına göndereceğimiz dijital değerleri bilgisayarımızda görüntülemek amacıyla kullanırız. Böylece sensörün doğru çalışıp çalışmadığını vs. gibi kontrolleri gerçekleştirebiliriz.

Yukarıda yazmış olduğumuz kodlarda potansiyometreden aldığımız analog değerleri “analogRead” komutuyla okuyoruz. Okuduğumuz bu değerleri 5/1023 değeri ile çarpıp gerilim değerini elde etmiş oluyoruz. Ardından elde ettiğimiz değerleri görebilmek için seriport ekranına “Serial.print” komutunu kullanarak yazdırıyoruz.

Seriport ekranını açmak için aşağıdaki şekilde gösterilen simgeye tıklamanız gerekmektedir.

Bu ekranı açmak için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem de bulunmaktadır. Bu yöntemde, “Araçlar > Seri Port Ekranı” yolunu takip edebilirsiniz.

İlgili kodu yazıp Arduino’ya yüklediğinizde seriport ekranı aşağıdaki resimde olduğu gibi görünmelidir.

Seriport ekranı sonuç

Proje Kodları

Proje kodlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Proje Videosu

Tags: , , , , , , ,